פייפ הוא אחת מצורות העישון הקלאסיות והמוכרות יותר, אם כי ברור שעישון באמצעות פייפ עבר שינויים ותמורות לאורך השנים. כיום מדובר במעין גרסה מודרנית של מקטרת, המציעה כמה יתרונות חשובים: חיסכון משמעותי בחומר הנשאף (השריפה של החומר נעשית בזמן הנשיפה בלבד), לדוגמה, או אפילו עישון הנחשב “לבריא” יותר בהיעדר השריפה.

אבל איך מעשנים פייפ בצורה היעילה והמהנה ביותר? במאמר הבא נספק עבורכם את התשובה לשאלה החשובה הזו.

בטרם נגלה איך מעשנים פייפ – מהם הסוגים השונים של פייפים?

כצעד ראשון יש להדגיש שניתן למצוא כיום מגוון רחב של פייפים לעישון, כפי שתוכלו לראות דרך סקירה קצרה של הקטלוג שלנו. אופן העישון, וכמובן שגם התחושה שמקבלים באמצעותו, עשויים להשתנות על פי הדגם הנבחר. לכן חשוב למפות את האפשרויות העיקריות המוצעות כיום בשדה המשחק.

האבחנה הראשונה היא בהתאם לחומר הגלם ממנו עשוי הפייפ, כל אחת מהן עם יתרונות משלה. פייפ עץ למשל מציע תחושה ייחודית של עישון, עם בידוד מיטבי של החום התא הבעירה המונע את הצורך להיעזר במצית בכל שאיפה.

פייפ מתכת נחשב למומלץ מאוד מבחינת העמידות. הוא פשוט לניקוי ולתחזוקה, אינו מחליד וכולל פטנטים שונים המספקים הגנה לחומר ומשפרים את חוויית העישון.

פייפ זכוכית זוכה להצלחה אדירה בשנים האחרונות עקב המראה היוקרתי שלו (כולל אפשרות להדפסה בהתאמה אישית על הזכוכית), העובדה שמקטרת זכוכית אינה מתחממת, היעדר טעמי לוואי בשימוש ארוך טווח ועוד.

אביזרי הפייפ המקובלים

לכל אחד מסוגי הפייפ עשויים להיות אביזרים ייעודיים שונים בתכלית, בהם רצוי להצטייד לפני שמתחילים לעשן: מצית פייפים המייצר אש מצדי המצית ולא מלמעלה, במטרה למנוע כוויות, הוא פריט חובה. אולר לפייפ מאפשר קיצוץ שליטה על דחיסת החומר, מה שבטוח בהשוואה לשימוש בידיים. בהתאם לצורת הדחיסה ניתן לשלוט על שריפת החומר, כשבנוסף לכך האולר מקל על ניקוי ותחזוקת החלקים השונים בפייפ.

אם אתם משתמשים בפייפ רטוב (“באנג”), תצטרכו למקם כמובן קודם כל מים בחלק התחתןו של הפייפ. בפייפים יבשים בעלי שתי קצוות בלבד, יש מנגנונים המיועדים למנוע חרידה של חומרים שרופים, בטמפרטורות גבוהות במיוחד, לחלל הפה. אלמנט בשם “צ’וק” הוא אחד הנפוצים והמומלצים בהקשר הזה, והוא מאפשר הן מניעת החדירה של החומר השרוף לפה והן צריכת כמויות מדודות של עשן.

מעבר לכך מוצעים כיום פילטרים ייעודיים לדגמי הפייפ השונים, נרתיקי פייפ אופנתיים שמספקים להם את ההגנה הנדרשת, מעמדים יוקרתיים לפייפי ופריטים נוספים שבטבק עבודי מוצעים עבורכם במחירים שווים לכל כיס.

הדגשים העיקריים לעישון בפייפ

לאחר שהבנו מהם סוגי הפייפים ובאילו אביזרים רצוי להצטייד מבעוד מועד, מגיעים לסוגיה העיקרית בה עוסק המדריך: איך מעשנים פייפ? התשובה הפשוטה היא שאם ביצעתם נכון את השלבים הקודמים, אתם לא צפויים להיתקל בקשיים מרובים מדי. זאת על רקע העובדה שעישון פייפ נחשב לפשוט באופן יחסי, על אחת כמה וכמה לאחר שמעשנים מקטרת כמה פעמים ומבינים בדיוק איך זה מתבצע.

העיקרון המרכזי של עישון פייפ דומה מאוד למקטרות סטנדרטיות המיועדות לעישון טבק. ראשית, יש להכניס לראש הייעודי הנמצא בפייפ תפרחת, לרוב בכמות שאינה גדולה יתר על המידה ובהתאם להוראות השימוש ולהעדפות האישיות. השלבים הבאים הם הדלקה של הפייפ באמצעות אותה מצית ייעודי, הנעשית ברוב המקרים במקביל לפעולת השאיפה.

עישון פייפ, כשהוא נעשה על פי הספר ובאמצעות האביזרים הנכונים, יכול להציע חוויית עישון איכותית וגם איטית באופן יחסי לעישון טבק למשל, מה שמתאים כמו כפפה ליד למי שאוהב להתענג על כל מקטרת.