פילטרים ועוד

פילטר פחם – מה זה, ומה השימוש שלו

פילטר פחם – מה זה פילטר פחם ומה השימוש שלו?

‘פילטר פחם’ הוא שם גנרי למוצר עישון זעיר בצורת גליל, ששימושו הוא כשל כל פילטר – בעברית סנן – לסנן מתוך עשן הסיגריה חתיכות פסולת שרופות גדולות שעלולות להישאף החוצה אל פיו של המשתמש, וכן להעביר את העשן עצמו תהליך של סינון דרך פחם. מדובר בפילטר שתוכנו עשוי מחומר סופח המשמש כדי לספוח מהעשן חומרים מזיקים, ואין לו שימוש אחר או סגולות ייעודיות שהופכות אותו לשמיש עבור מטרות אחרות מלבד סינון עשן הנשאף מתוך סיגריה.

פילטר פחם הוא מוצר גלילי מוארך שמעטהו החיצוני עשוי קרמיקה אפויה בתנור תעשייתי – ציפוי המהווה תחליף לחומר איטום בו נעשה שימוש בהכנה של פילטרים אחרים, שהופך אותו לעמיד יותר לחום ולאש הקיימים בעת עישון סיגריה ומונע ממנו להיפגם במהלך העישון או לפלוט חומרים מזיקים. הקרמיקה המכסה את הפילטר היא רק צידו החיצוני הגלוי לעין, ובתוך מעטה הקרמיקה קיים מבנה גלילי העשוי מצינוריות פחם, אשר כל אחת מהן מורכבת מכדוריות פחם בגודל זעיר. יחד, כדוריות הפחם מרכיבות מבנה ארוך דמוי צינורית או שרשרת, ומספר צינוריות יחד יוצרות מבנה גלילי מוארך, שהוא צידו הפנימי של פילטר פחם. כל פילטר פחם מצופה בציפוי קרמי נגד חום ולכן השם הגנרי ‘פילטר פחם קרמי’ הוא אינו מוצר נפרד, אלא שם נפרד לאותו המוצר שהוא פילטר פחם המיועד לגלגול סיגריות.

פחם הוא חומר טבעי בעל סגולות סינון מוכרות והוא משמש בין היתר במערכות לסינון וטיהור מים ואוויר בקנה מידה ביתי ותעשייתי, בתור הסנן העיקרי או הבלעדי במערכת. באותה צורה משמש פחם בתור החומר המסנן במוצר הנקרא פילטר פחם או פילטר פחם קרמי. פילטר פחם אינו נמכר בצמוד לניירות גלגול ואינו משווק לציבור באופן רחב, אלא נמכר בצורה מצומצמת דרך חנויות ממכר ייעודיות בלבד, ומשווק לצרכן בשקיות נפרדות.

השימוש העיקרי של פילטר פחם הוא בתור רכיב הסינון המורכב בקצה האחורי של סיגריה רגילה, עבור אותו שימוש לשמו מורכב פילטר הספוג התעשייתי על כל סיגריה שנמכרת היום באריזה מסחרית. שימוש נוסף של פילטר פחם הוא סינון פיזי של האוויר, שבא במגע ישיר עם כדוריות הפחם בתוך הפילטר, סינון זה מסנן מתוך העשן חלקיקים כבדים יותר. השימוש בפילטר נעשה בעת גלגול סיגריה, ביד או במכונה, בתור הבסיס המוצק סביבו מגלגלים את הסיגריה

פילטר פחם הוא סוג הפילטר היחיד אשר מכיל חומר בעל יכולת סינון מוכחת – חומר זה הוא הפחם עצמו ממנו עשויות הכדוריות המרכיבות את הצינוריות בתוך צידו הפנימי של הפילטר – הצד שבא במגע ישיר עם זרם העשן שזורם בתוך הפילטר בעת שאיפה מסיגריה עליה מורכב הפילטר. פילטר פחם נחשב בשל זאת לפילטר בעל יכולת סינון אך לא נערכו מחקרים בהם נעשתה השוואה בין יכולות הספיגה של פילטר זה לפילטרים אחרים.

פילטר פחם הוא פילטר רב פעמי שאינו עשוי מחומר המתכלה בקלות, ולכן ניתן להשתמש בכל פילטר פחם עד 5 פעמים בעת הכנה של סיגריות שונות. השימוש החוזר בפילטר פחם נעשה לאחר כיבוי הסיגריה, תהליך שאינו פוגם בפילטר עצמו, על ידי הוצאה פשוטה של הפילטר מתוך שיירי נייר הגלגול השרוף, ושימוש מחודש בו בעת גלגול של סיגריה נוספת סביבו. שימוש חוזר בפילטר פחם בתהליך של עישון סיגריות פוגם אט אט באפקטיביות של יכולות הסינון שלו, ולאחר כ-5 שימושים חוזרים הן נעלמות כמעט לחלוטין.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *