פילטרים ועוד

פילטר פחם, קרטון או ספוג – סוגי פילטרים

פילטר פחם, קרטון, או ספוג – סוגי פילטרים שונים ושימושיהם

פילטר, או בעברית “סנן”, הוא חלק שנמצא בקצה של סיגריה רגילה או סיגריית קנאביס רפואי, ומשמש לסינון העשן שיוצא ממנה וחתיכות של חומר צמחי שרוף שעשויות להישאב מתוכה בזמן השאיפה. פילטר העשוי מחומר סופח משמש כדי לספוג מהעשן חומרים מזיקים, כפי שמשתמשות בו חברות הסיגריות המוסיפות אותו לכל סיגריה המיוצרת בייצור המוני, ואין לו שימוש אחר או סגולות ייעודיות שהופכות אותו לשמיש עבור מטרות אחרות.

ישנם מספר סוגים שונים של פילטרים בהם נעשה שימוש בגלגול סיגריות, הן בגלגול ידני והן בגלגול בעזרת מכונה, והנה מידע אודותם, אודות הייעוד הפרטני של כל אחד מהם ואודת ההבדלים ביניהם:

פילטר קרטון / בלנד כותנה

פילטר קרטון הוא שם גנרי לפיסת קרטון או חומר דמוי קרטון – הנקרא “בלנד כותנה” או “בלנד המפ וכותנה”, על שמו של הרכב החומרים המעורבב  שקיים בו – ערבוב של קרטון, סיבי כותנה וסיבי המפ. פילטר קרטון מצופה בחומר איטום המונע ממנו להישרף בעת החימום, והופך אותו לעמיד יותר לחום ולאש מהנייר ממנו עשויה הסיגריה. פילטר קרטון הוא פילטר הנמכר לצד ניירות גלגול, בתצורה מובנית בתוך חבילות הנייר, והוא משמש כרכיב חיוני בעת גלגול של סיגריות ביד או במכונה.

אין כל עדות או סימוכין לסגולות הסינון של פילטר קרטון או לכך שהוא יכול לסנן חומרים מזיקים מתוך העשן שנפלט מהסיגריה – גם אם מדובר בסיגריית קנאביס וגם אם מדובר בסיגריה רגילה. השימוש העיקרי של פילטר קרטון הוא סינון של חתיכות גדולות של חומר צמחי שרוף הנשאבות החוצה מקצה האחורי של הסיגריה תוך כדי השאיפה. כמו כן, הוא משמש להרחקת החום הנפלט מהקצה הבוער של הסיגריה מהשפתיים בעת השאיפה.

פילטר ספוג עשוי חומרים סופחים

פילטר ספוג הוא שם גנרי לפיסת ספוג או חומר דמוי ספוג, שעשוי מספוג רגיל, מחומר פלסטי מוקצף (פולימר מאוורר) או חומר סופח אחר. פילטר ספוג מצופה בחומר איטום המונע ממנו להישרף בעת החימום, והופך אותו לעמיד יותר לחום ולאש מאשר פילטר קרטון או כותנה/המפ. פילטר ספוג הוא פילטר הנמכר בצמוד לניירות גלגול, בתצורה נפרדת מחבילת הניירות בתוך שקית ייעודית, והוא משמש כרכיב חיוני בעת גלגול של סיגריות ביד או במכונה. כלל הסיגריות המיוצרות כיום ומשווקות לצרכן בישראל מגיעות עם פילטר ספוג בתצורות שונות.

המחקרים שבוצעו במטרה לבחון את יכולות הספיגה של פילטר הספוג נערכו במימון חברות הטבק אשר משווקות אותו לציבור בתוך סיגריות מסחריות, ומהם עולה כי רמת הצפיפות של החומר הפלסטי המוקצף ממנו עשוי הפילטר קשורה ליכולת הסינון שלו. יכולת הסינון של פילטר ספוג גבוהה יותר בהשוואה לפילטר קרטון, כיוון שפילטר ספוג סופח חלק מהחומרים מהעשן שעובר דרכו. לכן, השימוש של פילטר ספוג הוא סינון של חתיכות גדולות של חומר צמחי שרוף הנשאבות החוצה מקצה האחורי של הסיגריה תוך כדי השאיפה, כמו גם סינון העשן עצמו.

פילטר פחם – פילטר קרמי המורכב מצינוריות עשויות פחם

פילטר פחם הוא שם גנרי למתקן מזערי בצורת גליל מוארך, העשוי קרמיקה ומכיל בתוכו “צינוריות” הבנויות משרשרת כדוריות פחם – חומר בעל כושר ספיחה גבוה. פילטר פחם אינו מצופה בחומר איטום אלא מיוצר מראש בתהליך שאוטם את הציפוי הקרמי שלו והופך אותו לעמיד יותר לחום ולאש מאשר פילטר ספוג. פילטר פחם אינו נמכר בצמוד לניירות גלגול ואינו משווק לציבור, אלא נמכר בצורה מצומצמת דרך חנויות ממכר ייעודיות.

פילטר פחם הוא סוג הפילטר היחיד אשר מכיל חומר בעל יכולת סינון מוכחת – הפחם עצמו ממנו עשויות הכדוריות בתוך פילטר פחם – שבא במגע ישיר עם העשן שזורם בתוך הפילטר בעת עישון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *