ישנן שיטות רבות שבאמצעותן ניתן לעשן מוצרי טבק וצמחים וכיום כבר ידוע כי לכל אחת מהן השפעה ותחושה שונה לגמרי על הגוף. אחת השיטות היותר אלגנטיות היא עישון באמצעות פייפ. גם ציבור המעשנים הישראלים גילה זאת ובשנים האחרונות, שעה ששיעור מעשני הסיגריות המגולגלות עלה משמעותית, כך גם הפך ה-פייפ לנפוץ הרבה יותר. מהם יתרונות השיטה ואלו סוגי פייפים תוכלו למצוא? להלן התשובות.

 

מהם זה בעצם פייפ ואילו יתרונות הוא מספק למעשנים?

פייפ הינו למעשה סוג של מקטרת מודרנית, אותו כלי שמשמש לעישון חומרים שונים כבר כמעט 100 שנים. כלי זה עשוי מחומרים שונים כאשר בראשו מניחים את החומר שאותו מעוניינים לשרוף ולעשן ובחלקו האחר קיימת צינורית שדרכה נשאף העשן. ישנן מקטרות בגדלים שונים כאשר כל מקטרת מיועדת לכמות מסויימת של חומר. ההבדל בצורת העישון לעומת סיגריה מגולגלת הוא שעל המשתמש לשרוף באופן אקטיבי את החומר במקביל לפעולת היניקה ושאיפת העשן. היתרונות של השיטה כוללים חיסכון בחומר שכן לעומת סיגריה, כאשר אין המעשן שואף, החומר איננו נשרף. בנוסף, מדובר בפעולת עישון שפחות מזיקה לגוף מאחר והחומר הנשרף אינו כולל נייר כלל וכלל.

 

פייפים לעישון – אילו סוגים ניתן למצוא?

בבואכם לרכוש פייפים לעישון תגלו כי הם נחלקים לשני סוגים עיקריים:

  • יבשים – פייפים אלו אינם מכילים מים. יש להם שני קצוות בלבד, בקצה אחד החומר לשריפה ובקצה האחר פתח יניקה. בין שני הצדדים הללו ניתן למצוא מספר מנגנונים שנועדו למנוע חדירה של חומר שרוף בטמפ’ גבוהה אל חלל הפה של המעשן. השיטה המומלצת היא באמצעות אלמנט שקרוי צ’וק. הצ’וק מאפשר צריכת כמות מדודה של עשן בכל שאיפה ומונע חדירת חומר שרוף לפה המעשן.
  • רטובים – פייפ רטוב כשמו כן הוא. הוא כולל מים ולמעשה מדובר בשפת העם ב- “באנג” מודרני. המים נמצאים בחלק תחתון, מרוחק מפתח השריפה ופתח היניקה ולמעשה מבצעים מעין סינון וקירור של העשן טרם שאיפתו. פייפים רטובים נחשבים למושכים בגלל מראה העשן המתפזר בכלי. יש לציין כי הפייפים הרטובים אינם צריכים להכיל צ’וק שכן קיים מרחק רב בין פתח השאיפה למקום שריפת החומר.

 

מעבר לזאת, ההבדלים בין הפייפים השונים קשורים גם לסוג החומר ממנו הם עשויים. להלן הפופולאריים שבהם:

 

פייפ מתכת

פייפים ממתכת יהיו עשויים מחומרים כגון אלומיניום, פלדת אל-חלד או פליז. בהתאם למאפיינים של חומרים אלו כך ניתן להגיד כי מדובר בפייפים שפשוט מחזיקים מעמד לאורך פרק הזמן הרב ביותר. פייפ מתכת אינו מחליד, לא קשה לניקוי ומגיע בעיצובים שונים. ישנם עוד יתרונות לרכישה של פייפ ממתכת וביניהם – הימצאותם של חרוזים מגנטיים לשמירה על החומר בגומחה המיועדת לו (מתאים לאנשים שמעשנים בהליכה או מחוץ לבית) ויישום פטנטים שמגנים על החומרים הנשרפים מפני רוח. אלמנטים אלו חוסכים בסופו של דבר בחומר ועוזרים ליהנות מעישון בכל מקום.

 

פייפ עץ

ההבדלים בין עישון בפייפ עץ לבין עישון בפייפ העשוי מחומרים אחרים פשוט תהומיים, דבר שמתבטא ראשית כל בעניין הטעם. כל מי שניסה לעשן גם מפייפ ממתכת וגם מכזה העשוי מעץ, טוען  שהמגע של הפה והעשן עם המתכת לעומת העץ יוצר תחושה אחרת לחלוטין מבחינת הטעם המתקבל. מעבר לזאת, העץ מציג עוד מספר תכונות שהופכות אותו למבוקש מאוד – פייפ עץ מסוגל לבודד הרבה יותר טוב את החום בתא הבערה (ולכן לא צריך כל הזמן להשתמש במצית על כל שאיפה) ובנוסף מאפשר השגת עיצובים קלאסיים דוגמת מקטרת שרלוק המפורסמת.

 

פייפ זכוכית

פייפים מזכוכית הפכו להיות לחביבי הקהל בשנים האחרונות, בראש ובראשונה משום העיצובים המרהיבים המיוחסים להם. הזכוכית ניתנת להדפסה ולמעשה מספר האפשרויות הינו אינסופי כך שכל אחד יכול למצוא פייפ זכוכית שמתאים לו. מעבר לכך, פייפ זה מגיע במגוון גדלים שכן הזכוכית קלה מאוד לעיצוב. הזכוכית עצמה אינרטית (אינה מגיבה) לעשן כך שלא מתפתח טעם לוואי גם לאחר שימוש ארוך טווח. הזכוכית גם קלה מאוד לניקוי ונשארת במצבה החדש תוך ביצוע מספר פעולות פשוטות מדי יום.

כמו כן, משום שמדובר בזכוכית ולא מתכת, היא אינה נוטה להתחמם כאשר משתמשים בה כך שהעשן אינו יוצא “לוהט” ועקב כך מדובר בפייפ מועדף מאוד בקרב המעשנים השונים. יש לציין כי בפייפ זכוכית בלבד, מותקן אותו אלמנט שהוזכר קודם, הצ’וק, שאותו ניתן לכוון מראש וליצור אחידות עבור כל שאיפה. הצ’וק גם מונע חדירת חומרים חמים או פירורים לפה של המעשן.

 

אביזרים נלווים לשימוש בפייפ

העישון באמצעות פייפ הינו מעט שונה מעישון סיגריות מגולגלות ובהתאם לכך יש להצטייד מבעוד מועד במספר אביזרים שעוזרים להפוך את פעולת העישון באמצעותו לנוחה ויעילה. הפריט הראשון הוא מצית פייפים. המצית עצמה מייצרת את האש מהצד ולא מלמעלה, כך שכאשר משתמשים בה היא לא תגרום לכוויה בידיו של המשתמש. בנוסף, מאחר והפייפ מאפשר רמות שליטה על קצב שריפת החומר (ככל שהחומר דחוס יותר, כך הוא נשרף פחות מהר ולהיפך) רצוי לרכוש מה שקרוי “אולר למקטרת” או “אולר לפייפ”, חפץ שעוזר בקיצוץ החומר ולדחיסה רצויה של החומר הנשרף במקום להשתמש בידיים (ראו הוזהרתם מפני שימוש בידיים מחשש לכוויות). גם גריינדרים עשויים לסייע לעישון פייפ.

האולר עוזר גם לניקוי כלי הקיבול ופינוי נתיב האוויר ליניקה קלה יותר. כמו כן, אם הינכם מעוניינים להפחית במידת מה את כמות העשן שחודר לריאותיכם ובמיוחד כאשר מדובר בטבק, ניתן בהחלט לרכוש דרך ספק הפייפ שלכם פילטרים שמותאמים מבחינת הקוטר לדגם הנבחר. ואחרון חביב, על מנת לשמור על הפייפ שלכם חדש ולהתנייד איתו בנוחות ממקום למקום, מומלץ לרכוש נרתיק פייפ תואם שיגן עליו מפני מכות, חבלות ושברים. אפשר ליצור יופי של שילוב בין נרתיק לטבק לנרתיק לפייפ, שניהם מעוצבים.