טבק הוא חומר המיועד לעישון אשר מופק ממקור צמחי אשר אותו מיבשים ומעשנים או לועסים במטרה לצרוך ממנו את החומרים הפעילים (ריאקטיביים ובעלי השפעה – כמו ניקוטין) שקיימים בו. הצמח ממנו מופק טבק המוכר לצרכן ממוצרי עישון מסחריים נקרא “צמח הטבק” (באנגלית Tobacco plant) אך לא כל סוגי הטבק מופקים מאותו הצמח, או ליתר דיוק מאותו הזן של הצמח המוכר. ישנם סוגים רבים של טבק שהנם תתי-זנים של צמח הטבק ששמו הלטיני הוא Nicotiana tabacum אשר כולם חלק ממשפחת הצמחים Nicotiana ולכן דומים יחסית במאפיינים השונים שלהם.

משפחת ה-Nicotiana היא משפחת הצמחים היחידה ממנה מופקים מוצרי טבק לשימוש תעשייתי במדינות העולם המודרני כיום. לכן, נהוג להתייחס לכל טבק אשר משמש לייצור מוצרי עישון תעשייתיים בתור טבק אשר מגיע מאחד מבין המקורות הגנטיים המקובלים, למרות שישנם למעלה מ-80 מקורות גנטיים שונים מהם מגיע טבק ולא תמיד ניתן לזהות בצורה מדויקת לאיזה זן או תת-זן משתייך כל צמח טבק.

צמחי טבק שונים משמשים בתור מקורות צמחיים שונים לייצור של מוצרי טבק ומוצרים נלווים לשימוש בטבק בעלי טעמים, ריחות ומאפיינים שונים, אשר מגיעים מתכונותיהם הטבעיות. להלן רשימה של סוגי טבק שונים שצומחים בעולם והאמפיינים העיקריים שלהם:

סוגים שונים של טבק – צמח המקור

טבק תעשייתי – Nicotiana tabacum – צמח הטבק העיקרי ממנו מופק טבק לייצור סיגרים, סיגריות ושאר מוצרי טבק מסחריים. העלים של צמח זה הם החומר העיקרי המשמש לצורך הכנת מוצרי עישון מסחריים על ידי מרבית חברות הטבק בעולם.

טבק יסמין/פרסי – Nicotiana alata – צמח טבק אופייני לעת העתיקה אשר נעשה בו שימוש מודרני בעיקר באזור עיראק ואיראן. טבק זה מפורק ביד ולא בשיטות תעשייתיות ולכן הוא לא משמש חברות טבק מסחריות.

טבק אפריקאי – Nicotiana africana – צמח טבק פרא אשר מקורו הגיאוגרפי הוא דרום-מזרח נמיביה ביבשת אפריקה, וסביבת הגידול הטבעית שלו היא חולית, סלעית ויבשה. טבק זה משמש בעיקר להכלאות גנטיות שכן יש לו עמידות גבוהה לתנאי גידול קיצוניים.

טבק דרום אמריקאי – Nicotiana longiflora – צמח טבק פרא אשר אופייני לאזור דרום אמריקה ובעיקר לאזורים טרופיים או ג’ונגלים בדרום ובמרכז היבשת. צמח זה מתאפיין בפרחים ארוכים מאד, באופן משמעותי יותר ארוכים מאלו של צמח טבק מכל זן אחר, וכן בטעם מתקתק שהופך אותו למרכיב עיקרי בבלילות (“בלנדים”) טבק בטעמים.

טבק עצים/ברזילאי – Nicotiana glauca – צמח טבק פרא אשר אופייני לאזור דרום אמריקה ובעיקר לאזורים טרופיים או ג’ונגלים בדרום ובמרכז היבשת, אך שונה באופן משמעותי מהטבק הדרום אמריקאי הנפוץ ופחות מתאים לשימוש במוצרי עישון בגלל מרקם, איכות שריפה וטעם.

טבק פראי – Nicotiana tomentosiformis – זן פראי לגמרי של טבק שלא עבר קולקטיביזציה (“ביות” דרך גידול מבוקר על ידי בני אדם) באף אחד מאזורי הצמיחה הטבעיים שלו, בעיקר במדינת בוליביה ובסביבתה הקרובה. טבק זה אינו משמש למטרות ייצור מסחריות אך המקומיים משתמשים בו ללעיסה.

טבק למחקר – Nicotiana glutinosa L – זן של טבק המגיע ממרכז אמריקה ומשמש את חברות הטבק הגדולות לצורך הכלאות של זני עמידים יותר לתנאי אקלים קיצוניים. זן זה משמש בעיקר להכלאות היברידיות של זני טבק חדשים וכן למטרות מחקר גנטי במזיקים ווירוסים המאיימים על יבולי טבק מסחריים.

טבק אוסטרלי – Nicotiana suaveolens – זן טבק שמקורו ביבשת אוסטרליה והאיים הקרובים בסביבתה, אשר נחשב לזן הטבק הגבוה והגדול ביותר בטבע. זן זה, ביחד עם זן טבק נוסף הנקרא Nicotiana occidentalis הם שני הזנים הנפוצים ביותר ביבשת אוסטרליה אשר משמשים לכל גידול הטבק המסחרי שמתרחש בה.